
prof. dr hab. Zofia Rosińska
Wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Zakładu Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW. Główne zainteresowania: filozofia kultury i filozofia człowieka. Prowadzi seminaria i wykłady monograficzne z pogranicza filozofii kultury, estetyki, psychologii głębi. W latach 1989–1993 Visiting Profesor of Philosophy w St. Lawrence University (Canton, USA). Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, honorowy członek Rady Naukowej kwartalnika „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”.
Autorka książek: Kierunki współczesnej psychologii. Ich geneza i rozwój (1972; 1984; 1987), Jung (1982), Psychoanalityczne myślenie o sztuce (1985), Freud (1993; 2002), Blaustein. Koncepcja odbioru mediów (2001),
Ruch myśli (2012). Współautorka podręcznika Psychoterapia. Pogranicza
(2012). Autorka wielu rozpraw, artykułów i esejów. Publikuje w „Przeglądzie Filozoficznym”,„Kronosie” i „ALBO albo”. Redaktor naukowy prac zbiorowych, m.in. Religia i wartości (1990), Psychoterapia i kultura (1997), Przekraczanie estetyki (2003), Pamięć w filozofii XX wieku (2006), Freud i nowoczesność
(2008).
prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka
Lekarz, specjalista psychiatra, profesor nauk medycznych, kieruje jedną z klinik psychiatrycznych Instytutu Psychiatrii i Neurologii, autor szeregu publikacji i wystąpień na temat osobowych i społecznych aspektów chorób psychicznych, kierownik projektów badawczych w tej dziedzinie, redaktor kwartalnika "Postępy Psychiatrii i Neurologii", przewodniczący Komisji Reformy Opieki Psychiatrycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współredaktor Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Autor książek: Między przyswajaniem a oddalaniem. Postawy chorych wobec przeżywanych zaburzeń schizofrenicznych (1986); Doświadczenie choroby schizofrenicznej w świetle dziesięcioletniej katamnezy (1998). Redaktor książek: Psychiatria. T. 1 Podstawy psychiatrii (2010), Psychiatria. T. 2, Psychiatria kliniczna (2011), Psychiatria. T. 3, Metody leczenia, zagadnienia etyczne, prawne, publiczne, społeczne (2012), Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce (2014).
dr hab. Andrzej Kapusta
Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej WFiS UMCS w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, doktorat z filozofii na UMCS (1999). Habilitacja w dziedzinie: nauki o poznaniu i komunikacji społecznej. W swych bieżących badaniach koncentruje się na społeczno-kulturowych aspektach wiedzy oraz praktyki medycznej, psychiatrycznej, psychologicznej i doradczej, a także na procesach decyzyjnych i kształtowaniu się ludzkich postaw i zachowań. Autor ok. 65 publikacji naukowych. Twórca wraz z Zespołem ds Studentów Niepełnosprawnych projektu Przyjazny Uniwersytet I/II. Zdrowie psychiczne dla UMCS.
Autor książek: Filozofia ekstremalna. Wokół myśli krytycznej Michela Foucaulta (UMCS, Lublin 2002) oraz Szaleństwo i metoda: granice rozumienia w filozofii i psychiatrii (UMCS, Lublin 2010).
dr hab. n. med. Tadeusz Nasierowski
Adiunkt w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; autor licznych monografii, w tym m.in: Psychiatria a wolnomularstwo w Polsce (przełom XIX–XX wieku) (1998), Iwan Pietrowicz Pawłow. Nauka sowiecka w okowach stalinizmu (2002), Z czarta kuźni rodem… Psychiatria, psychologia i fizjologia sowiecka w pierwszych latach po rewolucji (2003), Gdy rozum śpi, a w mięśniach rodzi się obłęd. O życiu i chorobie Wacława Niżyńskiego (2004), Świat rosyjskiej duchowości. Kościoły i ruchy dysydenckie a Cerkiew panująca (2005), Zagłada osób z zaburzeniami psychicznymi w okupowanej Polsce. Początek ludobójstwa (2008).
dr n. med. Dariusz Maciej Myszka
Specjalista psychiatra; wkładowca w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; od lat związany ze Szpitalem Nowowiejskim w Warszawie, w którym w latach 2008-2014 pełnił funkcje z-cy dyrektora ds. lecznictwa; w pracy klinicznej szczególnie interesuje się zaburzeniami lękowymi; popularyzator psychiatrii.
dr n. med. Grzegorz Kopacz
Absolwent II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie. Po ukończeniu studiów w lubelskiej Akademii Medycznej podjął pracę w Klinice Psychiatrii, ponadto prowadzi działalność dydaktyczną jako adiunkt w Katedrze AM oraz na UMCS i KUL. Przez wiele lat pełnił funkcję ordynatora Oddziału Leczenia Nerwic i Zaburzeń Odżywiania się w Klinice Psychiatrii. Autor prac graficznych.
dr Jolanta Kociuba
Psycholog, badaczka kultury, biegły sądowy w zakresie psychologii. Adiunkt w Zakładzie Antropologii Kulturowej UMCS. Prowadzi badania nad problemem poznania społecznego, nad współczesną tożsamością kulturową i indywidualną oraz jej przemianami w warunkach zmiany społecznej. Podejmuje problematykę poznania emocjonalnego oraz normatywności kulturowej (norma kulturowa a norma moralna i norma prawna).
Autorka książek: Idea Ja i koncepcja tożsamości. Zmiana znaczenia w nauce i kulturze (2014, Lublin), Analityczne ujęcie danych jakościowych: badanie poczucia tożsamości aktorów (2013, Lublin), Tożsamość aktora, (1996, Lublin).
dr Mira Marcinów
Ukończyła filozofię oraz psychologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktoryzowała się w Instytucie Psychologii UJ. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie oraz jako wykładowca na Wydziale Filozoficznym UJ. Odbyła staże badawcze m.in. w Oxfordzie, Londynie, Nowym Jorku, New Brunswick i Buenos Aires. Laureatka wielu nagród i stypendiów, w tym: Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody im. Prof. Jerzego Perzanowskiego. Realizuje projekt badawczy poświęcony dziejom polskiej psychoanalizy w IFiS PAN. Zajmuje się historią i filozofią psychiatrii, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa. Opublikowała ponad dwadzieścia artykułów w językach: polskim, francuskim i angielskim.
Autorka książki Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego (WUJ, Kraków, 2012).
mgr Brygida Pytkowska-Kapulkin
Absolwentka filozofii. Współautorka programu edukacyjnego "Filozoficzne dociekania z dziećmi i młodzieżą". Przez wiele lat wykładała filozofię na Politechnice Warszawskiej. Obecnie pisze doktorat na temat myśli francuskiego psychiatry i filozofa Henri Eya.
Autorka artykułu "Pamięć a bycie świadomym w ujęciu Henri Eya".
mgr Jakub Tercz
Doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej IF UW, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą metafizyce Gillesa Deleuze`a. Na Uniwersytecie Otwartym UW prowadzi kurs "Filozoficzne aspekty psychiatrii". Członek redakcji portalu "Machina myśli". Laureat Nagrody Rektora UG za rok 2009/10. Publikował w "Szkicach z nauk o zdrowiu", „Hybrisie”, „Praktyce Teoretycznej” i „Przeglądzie Filozoficznym”.