top of page

Lista prelegentów II OSF-P

prof. dr hab. Zofia Rosińska

 

Wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Zakładu Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW. Główne zainteresowania: filozofia kultury i filozofia człowieka. Prowadzi seminaria i wykłady monograficzne z pogranicza filozofii kultury, estetyki, psychologii głębi. W latach 1989–1993 Visiting Profesor of Philosophy w St. Lawrence University (Canton, USA). Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, honorowy członek Rady Naukowej kwartalnika „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”. 

 

Autorka książek: Kierunki współczesnej psychologii. Ich geneza i rozwój  (1972; 1984; 1987), Jung (1982), Psychoanalityczne myślenie o sztuce (1985), Freud (1993; 2002), Blaustein. Koncepcja odbioru mediów (2001), Ruch myśli (2012). Współautorka podręcznika Psychoterapia. Pogranicza (2012). Autorka wielu rozpraw, artykułów i esejów. Publikuje w „Przeglądzie Filozoficznym”,„Kronosie” i „ALBO albo”. Redaktor naukowy prac zbiorowych, m.in. Religia i wartości (1990), Psychoterapia i kultura (1997), Przekraczanie estetyki (2003), Pamięć w filozofii XX wieku (2006), Freud i nowoczesność (2008). 

 

 

 

prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro

 

Psychiatra kliniczny, psychoterapeuta, superwizor psychoterapii i terapii rodzin, kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.  Przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w kadencji 2013 - 2016.  Od 1984 roku Członek Korespondent Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek Advisory Board pisma Psychiatry. Interpersonal and Biological Processes. Członek Rady Naukowej pisma „Psychiatria. Medycyna Praktyczna” oraz Rady Programowej pisma „Psychoterapia”. Zainteresowania naukowe: postpsychiatria, konstrukcjonistyczna terapii rodzin par.

 

Autor, współautor lub redaktor książek: Pacjent w swojej rodzinie (1997), Systemowe rozumienie rodziny (1999, redakcja), Terapia rodzina - perspektywa feministyczna (2004, współredakcja), Możesz Pomóc (III wyd., 2005, współautor), Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii (współautor wraz z Szymonem Chrząstowskim, 2011), Konteksty psychiatrii (2014, redakcja). 

 

 

 

prof. dr hab. Paweł Łuków 

 

Filozof, etyk i bioetyk; zatrudniony w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i w Zakładzie Bioetyki i Humanistycznych Podstaw Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; kierownik studiów magisterskich Bioetyka na Uniwersytecie Warszawskim; redaktor naczelny półrocznika Etyka; członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, Komitetu Etyki w Nauce PAN; stypendysta m.in. fundacji: Fulbrighta, Rockefellera, A. W. Mellon; visiting professor w University of Notre Dame (2003).

 

Autor licznych artykułów poświęconych etyce Kantowskiej, filozofii medycyny i etyce życia publicznego oraz książek: Wolność i autorytet rozumu. Racjonalność w filozofii moralnej Kanta, Warszawa, WFiS UW 1997, Granice zgody: autonomia zasad i dobro pacjenta, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe „Scholar” 2005, Moralność medycyny. O sztuce dobrego życia i o sztuce leczenia, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe „Semper”, 2012, Etyka medyczna z elementami filozofii, (T. Pasierski, współaut.) Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2013.

 

 

 

dr hab. Andrzej Kapusta

 

Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej WFiS UMCS w Lublinie. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, doktorat z filozofii na UMCS (1999). Habilitacja w dziedzinie: nauki o poznaniu i komunikacji społecznej. W swych bieżących badaniach koncentruje się na społeczno-kulturowych aspektach wiedzy oraz praktyki medycznej, psychiatrycznej, psychologicznej i doradczej, a także na procesach decyzyjnych i kształtowaniu się ludzkich postaw i zachowań. Autor ok. 65 publikacji naukowych. Twórca wraz z Zespołem ds Studentów Niepełnosprawnych projektu Przyjazny Uniwersytet I/II. Zdrowie psychiczne dla UMCS. 

 

Autor książek: Filozofia ekstremalna. Wokół myśli krytycznej Michela Foucaulta (UMCS, Lublin 2002) oraz Szaleństwo i metoda: granice rozumienia w filozofii i psychiatrii (UMCS, Lublin 2010).

 

 

 

dr Mira Marcinów

 

Ukończyła filozofię oraz psychologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktoryzowała się w Instytucie Psychologii UJ. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie oraz jako wykładowca na Wydziale Filozoficznym UJ. Odbyła staże badawcze m.in. w Oxfordzie, Londynie, Nowym Jorku, New Brunswick i Buenos Aires. Laureatka wielu nagród i stypendiów, w tym: Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody im. Prof. Jerzego Perzanowskiego. Realizuje projekt badawczy poświęcony dziejom polskiej psychoanalizy w IFiS PAN. Zajmuje się historią i filozofią psychiatrii, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa. Opublikowała ponad dwadzieścia artykułów w językach: polskim, francuskim i angielskim.

 

Autorka książki Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego (WUJ, Kraków, 2012).

 

 

 

dr Paulina Prus 

 

Absolwentka studiów filozoficznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ( 2014). Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w styczniu b. r. na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Świat wypalony w glinie. Archetypy i symbole w życiu i twórczości Stanisława Zagajewskiego. Pracuje naukowo głównie w paradygmacie psychologii analitycznej C. G. Junga.

Wiedzę z zakresu podstaw psychologii oraz szczegółowych zagadnień psychologii analitycznej rozwijała uczestnicząc w międzynarodowym kursie: The Course of Analytycal Psychology (w latach 2010 – 2013), organizowanym przez International Association for Analytical Psychology. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej ( 2011 – 2013).

Do jej naukowych zainteresowań należą psychologiczne, filozoficzne oraz społeczne aspekty twórczości. Ponadto fascynują ją: filozofia psychiatrii, psychoanaliza oraz psychologia analityczna – od ponad ośmiu lat bada teoretyczne i praktyczne aspekty teorii Carla Gustawa Junga.

Szczególne miejsce w jej badaniach zajmuje pogranicze geniuszu i obłąkania - bada biografie wybitnych jednostek u których geniusz idzie w parze z dysfunkcjami społecznymi i psychicznymi. 

 

 

 

dr Zenon Waldemar Dudek

 

Psychiatra, kierował oddziałem dziennym terapii schizofrenii, a następnie odziałem dziennym chorób afektywnych (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, 1989–1999). Asystent dyrektora ds. psychiatrii i ordynator oddziału leczenia nerwic młodzieży (Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji w Zagórzu (1999–2000). Kierownik medyczny Centrum Psychoterapii i Rozwoju Indywidualnego (1994–2002).

Zajmuje się problemami psychologii głębi, psychologią Junga i inspiracjami jungowskimi w psychoterapii, psychologią marzeń sennych, psychologią kultury. W pracy terapeutycznej koncentruje się na głębinowej diagnozie osobowości, terapii kryzysów wieku dojrzewania i przełomu połowy życia.

 

Założyciel i redaktor naczelny czasopisma „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”. Organizator ogólnopolskich konferencji jungowskich. Autor tomu wierszy Na świat padają gwiazdy, planety, ludzie (1985).

 

 

 

dr n. med. Tomasz Szafrański

 

Specjalista psychiatra. W latach 1994-2012 pracował w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Od 2013 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Psychiatra”. Prowadzi praktykę prywatną w Warszawie.

 

 

mgr Monika Stasiuk

 

Absolwentka filozofii oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła także Beijing Language and Culture University (specjalność – język chiński). Obecnie doktorantka w Zakładzie Filozofii Kultury IF UW. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat filozoficznych uwarunkowań psychiatrii egzystencjalnej. Podróżniczka, członek założyciel Stowarzyszenia Podróżników CROTOS, ma za sobą wiele wypraw rowerowych, w tym trwającą pół roku Olimpijską Wyprawę Jedwabnym Szlakiem z Grecji do Chin (Olimpia – Pekin 2008). 

 

Autorka książek: Schizofrenik jako błazen. O roli szaleństwa w wyobraźni kulturowej (DIFIN, Warszawa, 2013) oraz Na krawędzi. Między psychozą a filozofią (DIFIN, Warszawa, książka ukaże się wkrótce).

 

 

 

mgr Tomasz Stawiszyński

 

Filozof, publicysta, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii UW; od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychologii; był szefem działu krajowego i działu publicystyki w Newsweeku; publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Krytyce Politycznej", "Albo albo", "Dzienniku Opinii", "Twórczości"; w latach 2007-2010 prowadził w TVP Kultura program Studio Alternatywne; obecnie związany z Polskim Radiem RDC, gdzie prowadzi m.in. autorskie pasmo "Niedziela filozofów czyli potyczki z życiem".

 

Autor książki Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii (2013).

 

 

mgr Jakub Tercz

 

Doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Współczesnej IF UW, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą metafizyce Gillesa Deleuze`a. Na Uniwersytecie Otwartym UW prowadzi kursy na temat związków psychiatrii z filozofią. Pomysłodawca i organizator Otwartych Seminariów FIlozoficzno-Psychiatrycznych. Laureat Nagrody Rektora UG. Publikował w "Szkicach z nauk o zdrowiu", „Hybrisie”, „Praktyce Teoretycznej” i „Przeglądzie Filozoficznym”.

 

 

Paweł Nowożycki

 

Koordynator wydarzeń w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz współpracownik programu edukacyjnego Muzeum Otwarte. Studiował socjologię w Collegium Civitas.
 

bottom of page